رهبری کر

یک رهبر گروه کُر کیست؟

یک قطعه موسیقی را به دست بگیرید، چند خواننده با توانایی‌های مختلف را دعوت کنید. یک پیانو یا چند ساز برای همراهی آن‌ها اضافه کنید، و در یک اتاقی با کسی که یک چوب جادویی دست به گرفته جمع کنید.

چه نتیجه‌ای خواهید داشت؟ یک گروه کُر.

شخصی که چوب جادویی را حرکت می‌دهد به عنوان رهبر گروه کُر شناخته می‌شود. وظیفه او هماهنگ کردن موسیقی و موسیقی‌دانان به منظور رسیدن به هماهنگی کامل است. بسیاری از رهبران گروه کُر در جاهای مختلف مثل سازمان‌های هنری مشغول به فعالیت‌اند.

اکثر رهبران گروه کُر یک ویژگی مشترک دارند: داوطلبان.
بسیاری از مواقع، گروه‌های کُر از افرادی تشکیل شده‌اند که عاشق موسیقی هستند اما زندگی، کار، خانواده و مسئولیت‌های دیگر دارند. این مسئله به این معناست که زمان محدودی برای تمرین و اجراها باقی می‌ماند. و این به این معناست که یک رهبر گروه کُر باید برای هر تمرین آماده باشد. پیش از تمرینات، رهبران گروه کُر خود را آماده می‌نمایند. آن‌ها با دقت موسیقی را انتخاب می‌کنند و علاقه‌ی مخاطبان و توانایی‌های گروه را در نظر دارند. آن‌ها به اجراهای ضبط‌ شده‌ی قطعه‌های انتخابی گوش کرده و تغییرات خود را در صورت لزوم اعمال می‌کنند. آن‌ها تعداد زیادی کتاب موسیقی سفارش داده تا تمام اعضای گروه کتاب یا نت را داشته باشند. هر بخش را تمرین می‌کنند و تمرینات رهبری قطعه را انجام می‌دهند. بله، وظیفه یک رهبر گروه کُر بسیار بیشتر از آنچه که تصور می‌کنید، می‌باشد. در یک برنامه یک رهبر گروه کُر ممکن است مسئول کل برنامه باشد. این شامل برنامه‌ریزی تمرین‌های هفتگی، همکاری با خوانندگان یا تک‌خوان‌ها و گروه‌های موسیقی دیگر،برگزاری اجرا و کنسرت و تولید‌ موسیقی و رهبری گروه‌های خوانندگان کودکان و جوانان،هماهنگی لازم با سالن اجرا باشد. این مسائل همراه هماهنگی با نوازندگان پیانو، ارکستر و تنظیم و نت‌های آن نیز هست.

پیمایش به بالا